خانواده ها،سرشت کودکانشان رابشناسند/رفتارهای بزرگسالی ریشه در سرشت کودکی افراد دارد

سیدحمیدهاشمی:یک فوق تخصص روانپزشکی کودکان گفت:مطالعات جدید نشان ‌دهنده نقش مهم سرشت کودکان در سرنوشت رفتاری آن ها در بزرگسالی است

یک فوق تخصص روانپزشکی کودکان درگفتگوباقدس آنلاین ضمن تشریح اهمیت سرشت کودکان وآگاهی والدین براین مهم گفت، مطالعات جدید نشان ‌دهنده نقش مهم سرشت کودکان در سرنوشت رفتاری آن ها در بزرگسالی است، اما در عین حال، نقش رفتار و برخوردهای والدین را هم در شکل‌گیری رفتار کودک،جدی و مهم می ‌داند.

دکترهاشمیان افزود،در شکل گیری شخصیت کودکان دوعامل موثر هستند، یکی سرشت و دیگری تربیت. سرشت یعنی آنچه کودک به عنوان میراث ژنتیکی با خودش آورده است. این خصلت های ذاتی و سرشتی کودک در تعامل با محیط شخصیت او را پرورش خواهد داد. دانشمندان پس از بررسی های فراوان کودکان را از نظر سرشتی به سه گروه تقسیم کردند:

۱-کودکان راحت:

این کودکان به سرعت با برنامه های روزمره مثل تغذیه و استراحت خو میگیرند ودر مجموع سرحال ترند و به راحتی با تجربه های جدید سازگار میشوند. معمولا شاد ، پذیرای تجربه های جدید ،انعطاف پذیر وتا حدودی احساساتی هستند . عادت و رفتار منظم به خوبی در او ایجاد می شود بنابراین رفتارهای او تا حدودی قابل پیش بینی است . به راحتی چالشهای سه سالگی را پشت سر می گذارد و به خوبی قادر است با کودکان کم سن و سال کنار بیاید . این خلق و خو باعث محبوبیت آن ها نزد بزرگسالان می شود .به راحتی شراکت ورعایت نوبت را می آموزند. گاهی دوست دارد رییس باشد و گاهی اوقات از پیروی از دیگران راضی است . از بازی های پرجنب و جوش و آرام لذت می برد .
این نوع کودکان با تغییراتی که در محیط خانواده رخ می دهد (رفتن به مهد) خود را به خوبی تطبیق می دهند .

۲-کودکان دشوار:

این کودکان از نظر برنامه روزانه نامنظم هستند، تجربه های تازه را به کندی میپذیرند و واکنش های هیجانی شدید و منفی دارند، این کودکان نزد والدین بد قلق خوانده میشوند کنار آمدن با این کودکان برای والدین یک چالش اساسی است . او فعال و حواس پرت است و با مواجه شدن با چیزهای جدید عقب نشینی می کند . ضرباهنگ (ریتم) جسمی او نامرتب است . دارای آستانه ی حسی پایینی است مثلا تحمل کمی دارند و زود عصبانی می شوند . این نوع کودکان پر شور و حرارت هستند . سرپرستی چنین کودکانی بسیار دشوار است . اگر در مشکلاتی که کودک ایجاد می کند صبر کنیم به افرادی بسیار خلاق و مدیرانی با کفایت تبدیل می شوند . والدین باید بین مشکلات سرشتی و مشکلات رفتاری تفاوت قایل شوند چون مقابله با هر کدام روش به خصوص مربوط به خود را می طلبد . محدودیت های ایجاد شده وسایر روشهای انضباطی برای مشکلات رفتاری مناسب اند در حالی که مشکلات سرشتی نیازمند راهبردهای مدارایی هستند . کودکان سخت گیر و بد قلق به نظم و ترتیب مداوم نیز نیاز دارند . مقررات باید با ثبات قدم اعمال شود . گاهی سرشت کودک به والدین کمک می کند تا کودکان خود را به صورت افراد مستقل ببینند .

۳-کودکان نا فعال:

این کودکان فعال نیستند، واکنش های ملایم و کند دارند، خلق منفی داشته و با تجربه های تازه به کندی سازگار میشوند.سطح فعالیت کند و آرامی دارد .با مواجه شدن با موقعیت جدید تمایل دارد خود را کنار بکشد . با سازگاری با محیط و اطرافیان کند است . در ابراز احساسات و هیجانات آهسته و دیر عمل می کند . شروع مهد کودک برای او یک چالش است ولی نباید امتناع کامل از مدرسه تلقی شود بلکه کودک در این سطح نیاز به زمان بیشتری دارد . این کودکان فقط به پذیرش نیاز دارند که والدین باید در اختیارشان قرار دهند .
از این سه نوع سرشت، تیپ های دشوار بیشترین توجه را به خود جلب کرده است، زیرا این سبک کودکان را در معرض مشکلات سازگاری قرار میدهد.

این فوق تخصص روانپزشکی کودکان دربخش دیگری ازسخنان خود با پایگاه خبری تحلیلی قدس آنلاین افزود:

هم کناره گیری مضطربانه (اجتنابی) و هم رفتار پرخاشگرانه در اوایل و اواسط کودکی بروز میکند اما بچه های نافعال و کم جنب و جوش در سال های اولیه زندگی مشکلات زیادی نشان نمیدهند ولی در هنگام ورود به آموزش رسمی، گوشه گیری و مردم گریزی را به نمایش خواهند گذاشت که اصطلاحا به کودکان کم رو معروف میشوند.

وی گفت:تشخیص سبک سرشتی در اوایل نوزادی ثبات زیادی ندارد، در یک سال اول خصلت های اکثر نوزادان شبیه هم است. اما از سال دوم میشود سبک های ذکر شده را بهتر تشخیص داد و خصلت های سرشتی گاهی تا پایان عمر پایدار هستند.

لازم است والدین سبک سرشتی کودکان خود را بشناسند و برای سرشت آن ها روش تربیتی مناسب اتخاذ نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *