جرم بوزون هیگز مشخص شد


شناسایی بوزون هیگز در سال ۲۰۱۲ در مرکز تحقیقاتی سرن (CERN) یکی از بزرگ ترین دستاوردهای علمی بشر طی دهه جاری میلادی به شمار می رود. از آن زمان، دانشمندان با دقت به ارزیابی ویژگی های این ذره بنیادی مشغولند و حالا با همکاری محققین، جرم دقیق این ذره به دست امده است.

بوزون هیگز یکی از مهم ترین ذرات بنیادی محسوب می شود و آخرین ذره ای است که وجودش در مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش بینی شده بود. این بوزون، میدان هیگز را تولید می کند که به شکل یکنواخت، تمام جهان را در بر می گیرد. دیگر ذرات بنیادی مثل کوارک ها و لپتون ها، جرم خود را از طریق برهمکنش با میدان هیگز به دست می آورند.

فرضیه بوزون هیگز در دهه ۱۹۶۰ میلادی مطرح شد اما تا سال ۲۰۱۲ بشر نتوانست این ذره را کشف کند. پس از کشف بوزون هیگز و تأیید مکانیسم پیشنهادی، دانشمندان ارائه کننده این فرضیه جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۳ را دریافت کردند.

در ابتدا جرم بوزون هیگز بین ۱۲۵ تا ۱۲۶ گیگا الکترون ولت (GeV) تصور می شد. حالا دانشمندان مرکز سرن توانستند با دقت ۰.۱ درصد، جرم دقیق این ذره را برابر ۱۲۵.۳۵ گیگا الکترون ولت اندازه گیری کنند.

نتایج جدید بر اساس داده های حاصل از برخورد دهنده بزرگ هادرونی بین سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۶ به دست آمده است. بوزون هیگز ذره ناپایداریست و معمولاً به سرعت به ذرات سبک تر تبدیل می شود. مشاهدات قبلی در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ نشان داد این ذره ابتدا دو بوزون Z را به وجود می آورد و نهایتاً چهار لپتون خواهیم داشت. در سال ۲۰۱۶ هم تبدیل بوزون هیگز به دو فوتون مشاهده شد.

دانشمندان با ترکیب این نتایج، به جرم دقیق بوزون هیگز رسیدند. البته این کشف جدید پیامدهای عملی زیادی ندارد، بلکه معمای ذرات بنیادی و مدل استاندارد را تکمیل تر خواهد کرد. در نهایت با استفاده از مدل استاندارد، می توان درک بهتری از پایداری جهان هستی در درازمدت حاصل نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *