برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹ مشخص شدند


کمیته نوبل «سر پیتر راتکلیف» از بریتانیا و «ویلیام کالین» و «گِرگ سمنزا» از آمریکا را به عنوان برندگان جایزه نوبل پزشکی یا فیزیولوژی ۲۰۱۹ اعلام کرد. تحقیقات پیشگام درباره نحوه واکنش سلول ها به تغییر سطح اکسیژن، جایزه نوبل را برای این سه محقق به ارمغان آورده است.

راتکلیف، کالین و سمنزا سوییچی مولکولی را کشف کرده اند که چگونگی واکنش سلول های بدن به تغییر سطح اکسیژن در محیط اطراف را تعین می کند. هرچند از مدت ها قبل مشخص شده بود که سلول ها برای بقا به اکسیژن نیاز دارند اما سطح اکسیژن در صورت ابتلا به برخی بیماری ها نظیر کم خونی و سرطان، حین انجام فعالیت های فیزیکی و حتی در محیط های مختلف ثابت نمی ماند.

کمیته نوبل پس از اعلام نام برندگان در انستیتوی «کارولینسکا» تاکید کرد که تحقیقات راتکلیف، کالین و سمنزا راه را برای ابداع روش‌های جدید به منظور مقابله با سرطان، کم خونی و بسیاری از بیماری های دیگر هموار می سازد. برندگان نوبل پزشکی ۲۰۱۹ علاوه بر مدال طلا و دیپلم افتخار، جایزه نقدی به ارزش ۹۱۸ هزار دلار را نیز به خانه خواهند برد.

آکادمی نوبل طی هفته پیش رو برندگان رشته های فیزیک، شیمی، ادبیات، اقتصاد و صلح ۲۰۱۹ را نیز اعلام خواهد کرد و در نهایت طی مراسمی که سیزدهم آذر ماه برگزار می شود، جوایز این افراد نیز به آنها اهدا خواهد شد.

تفاوت مهمی که نوبل امسال با ادوار گذشته دارد اهدای دو جایزه در زمینه ادبیات است چرا که سال گذشته چهار نفر از اعضای کمیته نوبل به دلیل رسوایی اخلاقی از سمت خود استعفا کردند تا جایزه نوبل ادبیات پس از ۷ دهه به حال تعلیق درآید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *